הרמת סינוס בשיטה זעיר פולשנית

לאחרונה התקשר אלי מטופל חדש. הוא חיפש ב google על מרפאת שיניים בחיפה ומרפאת שיניים בקריות והגיע אלי. בטלפון הוא שאל אותי אם אני מבצע הרמת סינוס ובאיזו שיטה. התפתחה שיחה והזמנתי אותו להגיע לבדיקה עם הצילומים שלו. ובכן, מה זו הרמת סינוס, ומהי שיטה זעיר פולשנית?

בעצמות הגולגולת יש מספר חללים הקרויים סינוסים. אני מתייחס כאן לסינוס שנמצא מעל שורשי השיניים העליונות האחוריות, הסינוס המקסילרי.
חלל אוויר זה יכול לגדול עם הזמן ולרדת למטה, לכיוון השורשים. במקרה ששיניים נעקרות, החלל גדל לפעמים עוד יותר ולמעשה העצם שהייתה קיימת בעבר נעלמה.
כאשר אנו מעוניינים לבצע שתלים באזור הלסת העליונה האחורית אנו תלויים בכמות ובאיכות העצם. אם הסינוס צנח והעצם נעלמה עלינו לגרום לכך שעצם חדשה תיבנה במקום זו שנספגה. לשם כך יש מספר שיטות:

הרמת סינוס פתוחה.
שיטה זו נפוצה מאוד כאשר כמעט ואין עצם באזור שבו רוצים שתלים. בניתוח זה הרופא פותח חלון צדדי בדופן הסינוס ודרכו מכניס מכשיר קהה שמפריד בבסיס הסינוס את הממברנה הדקה שמצפה את חלל הסינוס מבפנים (הממברנה השניידריאנית) מרצפת הסינוס. זו פעולה עדינה מאוד והממברנה עלולה להיקרע, ובעיקר כאשר יש בסינוס מחיצות. לאחר הרמת הממברנה הרופא מחדיר חומר מילוי מעל רצפת הסינוס, לרוב גרגרי עצם ממקור בקר. לאחר הניתוח יש תקופה ארוכה של החלמה. בימים הראשונים המטופל צפוי לכאבים,שטפי דם ונפיחות בפנים. החזרה לחיים נורמלים יכולה לקחת כמה ימים. לאחר הניתוח ממתינים מספר חודשים, לפחות חצי שנה ולעיתים יותר, ומבצעים צילום CT חדש שמדגים את כמות העצם שהושגה. אם יש מספיק עצם, מבצעים השתלה, וממתינים שוב חצי שנה עד לתחילת השיקום. לסיכום, זו פרוצדורה שבה ממתינים זמן ממושך מאוד, היא כרוכה בסבל לא מבוטל ויקרה.

הרמת סינוס סגורה.
שיטה זו מתאימה כאשר יש כמה מילימטרים של עצם, שמצד אחד לא מספיקים לשתל קונבנציונלי ומצד שני מאפשרים לייצב שתל באופן חלקי. מבצעים קדח עד רצפת הסינוס ושוברים את הרצפה, דרך הקדח מחדירים שבבי עצם ודוחסים אותם כלפי הסינוס. הממברנה מורמת על ידי שבבי העצם. מחדירים שתל באיטיות כאשר חלקו העליון פולש לחלל הסינוס ולמעשה סביבו יש שבבי עצם. השתל הרים בעצמו את הממברנה כאשר בינו לבין הממברנה יש שבבי עצם. ממתינים כחצי שנה עד השיקום.

לסיכום, זו פרוצדורה קלה יותר וזולה יותר וגם קצרה הרבה יותר מהרמה פתוחה, אבל לא תמיד היא מתאימה.

הרמת סינוס בשיטה זעיר פולשנית. בשנים האחרונות השיטה הזאת תופסת תאוצה. יש מספר שיטות זעיר פולשניות. אתאר כאן שיטה אחת שאני מבצע במרפאת השיניים שלי בחיפה, שיטת I-RAISE. מבצעים קדח עד רצפת הסינוס ומחדירים שתל מיוחד עד גובה הרצפה. השתל מכיל בתוכו תעלה מובנית שדרכה מזרימים סליין, מים פיסיולוגים. המים דוחקים את הממברנה ומנתקים אותה מרצפת הסינוס. ניתן להזרים יחסית הרבה מים, ככל שמזרימים יותר כך הממברנה מורמת יותר. לאחר מכן שואבים את הנוזל. בשלב זה הממברנה מנותקת מהרצפה ללא קרעים. מזרימים תרחיף שמכיל עצם במרקם של ג'ל (עצם סינתטית) דרך התעלה שבתוך השתל. תרחיף העצם למעשה ממלא את המקום שבו היו קודם לכן המים הפיסיולוגים. כעת מבריגים את השתל למלוא אורכו. נקבל הרמת סינוס שבה השתל מוחדר באותו המפגש (חסכנו חצי שנה) והרמת הסינוס קלה מאוד לביצוע והסיבוכים הנלווים מעטים וקלים בהרבה. המטופל יכול לחזור לחיים נורמלים למחרת הטיפול. ממתינים 9 חודשים ומשקמים. באותה ישיבה של הרמת הסינוס וההשתלה ניתן להתקין שתלים נוספים קונבנציונלים לפי הצורך.

לסיכום, שיטה זו מזרזת מאוד את השיקום ומקילה על המטופל מבחינת תופעות הלוואי, וקלה יותר לביצוע לרופא. יש פחות סיבוכים ונדיר שהממברנה נקרעת. רוב המטופלים שחווים את הטיפול בשיטה זו מדווחים על כאב או אי נוחות קלים בלבד, ולדעתי זה היתרון הגדול של השיטה.
 
FacebookGoogle+Twitter
 
רופא שיניים בחיפה, רופא שיניים חיפה, רופא שיניים קריות, רופא שיניים בקריות, השתלת שיניים בחיפה, השתלת שיניים חיפה, השתלת שיניים קריות, השתלת שיניים בקריות, מרפאת שיניים חיפה, מרפאת שיניים בחיפה, מרפאת שיניים קריות, מרפאת שיניים בקריות, שתלים דנטליים בחיפה, שתלים דנטליים חיפה, שתלים דנטליים קריות, שתלים דנטליים בקריות, טיפולי שיניים לילדים בחיפה, טיפולי שיניים לילדים חיפה, טיפולי שיניים לילדים בקריות, טיפולי שורש, הלבנת שיניים בחיפה, הלבנת שיניים חיפה, הלבנת שיניים קריות, הלבנת שיניים בקריות, השתלת שיניים, השתלת שיניים ביום אחד, השתלת שיניים בצפון, כמה עולה השתלת שיניים, רופא שניים חירום בקריות, רופא שיניים חירום בחיפה, השתלות שיניים בצפון, מרפאות שיניים בחיפה, מרפאות שיניים בצפון, מרפאות שיניים בקריות, רופא שיניים לילדים, רפואת שיניים לילדים, טיפולי שיניים בגז צחוק, גז צחוק